Když mi tu medaili nedajli, tak ať si ji nechajli…
Každoroční udělování státních cen v den výročí založení Československa, dnes již neexistujícího státu, budí vždy značné kontroverze. Nejinak tomu bylo i letos v roce 2024. Je nesporným faktem, že nelze vyznamenat všechny, kteří si to nadmíru zaslouží. Přece však neudělení státní ceny nesporným osobnostem, a naopak udělení cen nesporným neosobnostem, bije bolestně do očí. Při této příležitosti přikládám své vlastní, subjektivní hodnocení udělení státních cen za rok 2024:
Neudělení státního vyznamenání exprezidentovi Miloši Zemanovi – o to více překvapuje udělení státní ceny Kroupovi a Šabatové, jejichž politická aktivita a přínos pro ČR je v porovnání se Zemanem jako porovnání přínosu celosvětové politice Česka a Číny.
Herci a herečky – Munzar, Hlaváčová a Kolářová rozhodně ANO, Trojan s výhradami, Vetchý cenu dostal ani tak ne za herectví, jako za svou proukrajinskou „armádní“ aktivitu. Nárožný a Havlová ostrouhali.
Zpěváci: Janda ano, i když i Olympic mazal máslo na chleba socialistickému umění nejenom svou účastí na festivalech politické písně, Rottrová rozhodně ANO, stejně jako Pecková.
Spisovatelé: Kundera za svou nespornou světovost a košaté dílo zase bez ceny, kterou letos dostala Karin Lednická za tři díly Šikmého kostela a faktografický „román“ Životice (!). Mimochodem, když už jsme u ceny pro Lednickou, tak ocenění bylo uděleno za „navrácení identity hornickému Karvinsku“. V této souvislosti mě u ceny pro Lednickou napadá, proč toto ocenění nezískala spisovatelka Eva Tvrdá za umělecké, mnohovrstevné a generační zobrazení dějin mnohem více zkoušeného Hlučínska a opavského Slezska než Karvinska (20 knih a románů). Udělení státní ceny historikovi Pavlu Kosatíkovi: rozhodně ANO.
Sport: Doktor a Hilgertová ANO, Červenka rozhodně nikoliv. Na minulých mistrovstvích světa v hokeji byl levý jak turecká šavle, nyní to dostal jen jako kapitán mistrů světa v hokeji po mnoha letech půstu. Ach, jak málo stačí k udělení státní ceny!
Filmové umění: Třeštíková rozhodně ANO, Smutný ANO, Holland s mnoha výhradami, hlavně za její poslední kontroverzní film Hranice (Zielona granica).
Zahraniční nositelé: Jan Pavel II. – ano s výhradami (proč česká cena Polákovi?), Džemilev – rozhodně nikoliv; islamistický krymský Tatar žijící na Ukrajině. Asi proto toto ocenění, protože netuším, v čem je jeho přínos pro Česko. Á propos, já jsem také odpůrcem invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a nikdo si toho zatím nevšiml…
Je třeba si uvědomit, že státní ceny neuděluje sám prezident (on sám ocení vždy jen několik málo kusů z celkového stáda nominovaných). Ocenění navrhují, schvalují a realizují političtí tajtrlíci parazitující jak v horní a dolní komoře parlamentu, tak v prezidentské kanceláři. Z tohoto úhlu pohledu je třeba na celý tento proces nahlížet.
Když už jsme u data 28. října, tak s ohledem na již neexistující stát Československo (se všemi jeho alternativními socialistickými a postsametovými názvy) by nebylo od věci státní svátek v tento den zrušit, neslavit ho a nahradit ho dvojstátním svátkem 1. ledna, kdy toho dne v roce 1993 vznikl samostatný stát Čechů, Moravanů a Slezanů - Česká republika - Česko (Czechia). Slováci sice 28. říjen mají jako státní svátek, ale neslaví ho a není to ani den pracovního volna. A slovenský prezident v tento den neuděluje státní vyznamenání. Státní vyznamenání by mohla být udělována a slavnostně předávána v den 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii. Jedná se o významný svátek existujícího samostatného státu, jež se již 31 let zove Česko. Howgh!
|