Hydráty metanu.
Na globální oteplování může mít kromě oxidu uhličitého vliv ještě i jiný, nejenom z biologického hlediska velice významný plyn - metan (CH4). Vědci nedávno objevili na kontinentálním šelfu u pobřeží USA z chemického hlediska velice zajímavou formu tohoto bioplynu: jeho sublimáty označované jako hydráty metanu. Tyto hydráty se vyskytují pod mořskou hladinou, v hloubce minimálně 500 metrů, kde teplota vody dosahuje 5o C. Právě za těchto podmínek se plynný metan přeměňuje v krystalický bílý sublimát, který vypadá podobně jako pevný oxid uhličitý. Jeden krychlový kubík hydrátu metanu obsahuje 160 m3 klasického plynného metanu. Tato látka představuje ohromnou zásobárnu energie.
Tektonickými poruchami, např. podmořskou sopečnou činností uvolněné hydráty metanu sublimují a uvolňují velká kvanta plynného metanu, který hoří a vyvíjí velké množství tepla. Podmořský výron metanu spolu s jeho následným vznícením je úchvatnou podívanou. Mořská voda v místě výronu bublá a doslova se "vaří". Zároveň z její hladiny šlehají obrovské plameny. Američtí vědci vyslovili zajímavou domněnku, kterou si vzápětí i modelově odzkoušeli. O jakou domněnku se jedná? Inu, nejedná se o nic menšího než o možnost možného vysvětlení záhady bermudského trojúhelníku. Právě náhlé výrony plynného metanu z jeho hydrátů mohou být příčinou mnoha nevysvětlených zmizení jak lodí, tak i letadel, které v době těchto výronů těmito místy proplouvaly nebo prolétávaly. Modelové pokusy v národních institutech amerického letectva a námořnictva tuto hypotézy potvrdily. Všechny pokusné objekty - makety lodí a letadel - byly modelovými erupcemi metanu zničeny.
Geologický průzkum podmořského dna kontinentálního šelfu u břehu Skandinávie prokázal existenci několika, mnoho set mil dlouhých prasklin mořského dna. Američtí vědci předpokládají, že právě v těchto místech došlo ke konci třetihor díky podmořské činnosti k nebývalé obrovskému výronu asi 350 miliard m3 sublimovaného metanu, který vybuchl. Touto explozí a následným hořením uvolněné teplo mohlo být příčinou tání kontinentálního ledovce v Evropě a hydráty metanu tak mohly být hlavní příčinou prudkého oteplení a potažmo příčinou konce poslední doby ledové.
Výše uvedené skutečnosti svědčí o tom, že příčinou globálního oteplování v poslední době mohou být kromě oxidu uhličitého právě také i hydráty metanu.
|